Zmęczone oczy

Każdy kierowca (nie tylko zawodowy) wie jak bardzo ważny jest dobry wzrok. Szczególnie gdy prowadzi się samochód po zmroku. Jazda samochodem wieczorem, gdy zewsząd świecą refraktory samochodów do przyjemnych nie należy. O ile osoby pracujące w spedycji i transporcie drogowym – kierowcy tira nie mają na co narzekać (zawieszenie takich samochodów jest lepiej dostosowane do jazdy w nocy) To inni zawodowi kierowcy czytaj pracownicy transportu z innych branż mają już gorzej.

Przez lata pracowałem w transporcie wykonując przeprowadzki. Pamiętam jak przez całą noc wykonywałem przeprowadzkę z Wrocławia do Rzeszowa. Jechałem w nocy. Oczywiście nie wracałem od razu do Wrocławia, tylko po przeprowadzce zostałem w Rzeszowie i następnego dnia umówiłem bodajże tylko jedną przeprowadzkę we Wrocławiu (jakoś pod wieczór). Jazda z Wrocławia do Rzeszowa w nocy była bardzo męcząca. O ile sam czułem się dobrze, o tyle o moich oczach już tak powiedzieć nie mogłem. Cieszyłem się, że przeprowadzki to nie tylko siedzenie w samochodzie, ale przede wszystkim ruch – noszenie mebli, pakowanie itd. Po tamtej trasie z Wrocławia do Rzeszowa zrozumiałem, że mam coś z oczami. Poszedłem do okulisty.

Soczewki a praca w transporcie

Jeśli masz wadę wzroku i od lat nosisz okulary to na pewno od czasu do czasu zastanawiasz się na pewną zamianą. Chodzi tutaj o soczewki kontaktowe, które są już naprawdę popularne. To z racji coraz niższych cenach, lepszych materiałów wykonania oraz oczywiście coraz większych mocy jakie dają tego typu soczewki. Jeśli już się jednak na nie zdecydujesz to naprawdę nie powinieneś od razu udać się po nie do sklepu. Po pierwsze bowiem należy udać się do okulisty. Tam nasz wzrok zostanie przebadany i zostaną dla nas dobrane soczewki kontaktowe.

Może nie każdy wie, ale soczewki mają różnorodne parametry. Chodzi tutaj głównie o ich rozmiary, gdyż posiadamy różne gałki oczne. Okulista dobierze nam więc odpowiednią wielkość soczewek, a noszenie dopasowanych soczewek jest ważne, gdyż jest mniejsze ryzyko zapadnięcia na zapalenie spojówek. U okulisty będziemy także mieli przeszkolenie z tego w jaki sposób soczewki kontaktowe zakładać i jak o nie dbać. To naprawdę bardzo ważne, gdyż zakładanie soczewek wcale nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Kiedy już nosimy soczewki to koniecznie pamiętajmy o regularnych kontrolach wzroku u okulisty.

Advertisements